Ból kręgosłupa: przyczyny i skutki

Ból kręgosłupa: diagnoza i leczenie

Narzekasz na ból kręgosłupa? Nie jesteś jedyny. Co drugi Polak skarży się na dolegliwości, zamiast się leczyć! Nie zwlekaj – poznaj przyczyny bólu kręgosłupa i zacznij o niego dbać.

W dobie cywilizacji bezruchu obciążanie stawów międzykręgowych i biodrowych jest bezustanne. Siedzimy w samochodzie, za biurkiem, w restauracji, a nawet w domu, bo nie mamy już energii na robienie czegokolwiek… Niestety. Niska świadomość w zakresie tego tematu oraz brak ćwiczeń odciążających sprzyja deformacjom stawów, zwyrodnieniom dysków, zablokowaniu segmentów kręgosłupa i bolesnym ograniczeniom ruchu.

Ból kręgosłupa – przyczyny, skutki, leczenie

Jeśli aparat ruchu nie jest odpowiednio używany obniża się naturalna odporność kości, mięśni i stawów. Skutkiem są wady postawy, obolałe plecy, przedwczesne objawy starzenia się i codzienne wrażenie wycieńczenia. Co zrobić by na długo zachować sprawność i poprawić samopoczucie?

Jeżeli borykasz się z bólem kręgosłupa – nie czekaj. Przyjdź, wykonamy pełną diagnostykę funkcjonalną. Dzięki niej znajdziemy przyczynę bólu i będziemy mogli zacząć go leczyć – mówi Marcin Trębowicz, kierownik Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” w Nałęczowie. – Najczęstszym bowiem błędem jest leczenie objawów, a nie dolegliwości. Ból jest tylko informacją płynącą z naszego organizmu, którą należy wykorzystać do postawienia pełnej diagnozy funkcjonalnej.

Kręgosłup jako centralna jednostka funkcjonalna

Pamiętaj! Ból kręgosłupa jest tylko objawem, natomiast przyczyna może leżeć zupełnie gdzie indziej.

Kręgosłup jako centralna jednostka funkcjonalna ciała, zasługuje na specjalną uwagę. Jego stan ma decydujący wpływ na ogólną sprawność ruchową i funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych. Specyfika jego budowy decyduje o zakresach ruchomości w poszczególnych płaszczyznach, są one różne w różnych jego odcinkach. Warto więc odpowiednio zdiagnozować ból kręgosłupa – rehabilitacja i leczenie będzie wtedy leczyć przyczynę, a nie objawy dolegliwości.

Silny gorset mięśniowy oraz elastyczność więzadeł, stanowią podstawę prawidłowego działania kręgosłupa. Wyjątkowość anatomiczna chrząstek stawowych i dysków międzykręgowych sprawia, że nie są one odżywiane bezpośrednio przez naczynia krwionośne, lecz przez substancję śródstawową, w której się one znajdują. O ich odżywianiu decyduje ruch powodujący naprzemianstronny nacisk i odciążanie. Przy przykurczach mięśniowych nie następuje optymalne odciążenie, co prowadzi do zaburzeń w odżywianiu stawów, a w rezultacie do zmian chorobowych.

wsparcie UE "Utworzenie ośrodka kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej połączonej z rehabilitacją narządu ruchu."
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego działanie 3.7"