Ból kręgosłupa: przyczyny i skutki

Ból kręgosłupa: rehabilitacja i leczenie

Połowa Polaków narzeka na dolegliwości związane z kręgosłupem. Jego schorzenia stanowią chorobę cywilizacyjną, wynikająca z siedzącego trybu życia. Przyjmowanie nienaturalnej pozycji – podczas pracy, podróżowania i odpoczynku – nadmiernie obciąża stawy międzykręgowe oraz biodrowe. Odporność mięśni, stawów oraz kości obniża się, gdy aparat ruchu nie jest właściwie używany. Może to prowadzić do wad postawy oraz bólu pleców, a także przyspieszyć starzenie się organizmu, zwiększając codzienne zmęczenie.

Prawidłowa ruchomość kręgosłupa

Centralna jednostka funkcjonalna, jaką jest kręgosłup, posiada znaczący wpływ na sprawność ruchową, a także na wszystkie organy wewnętrzne. Budowa narządu decyduje o zakresach ruchomości, które różnią się na odcinku szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, krzyżowym i guzicznym.

Prawidłowo działający kręgosłup jest wyposażony w silne mięśnie i elastyczne więzadła. Odżywianie żywych komórek dysków międzykręgowych oraz chrząstek stawowych następuje poprzez maź stawową, a nie bezpośrednio przez naczynia krwionośne. Naprzemianstronny nacisk i odciążanie decydują o jakości tego procesu – przykurcze mięśniowe prowadzą do zaburzeń odżywiania stawów, czego rezultatem są zmiany chorobowe.

Ból kręgosłupa – rehabilitacja

Początek drogi do skutecznego leczenia stanowi właściwa diagnostyka funkcjonalna wskazująca przyczynę, powodującą ból kręgosłupa. Rehabilitacja nie polega na zwalczaniu objawów, a samych dolegliwości. Wykonywanie ćwiczeń odciążających opóźnia wystąpienie zmian chorobowych, takich jak zwyrodnienia dysków czy blokowanie segmentów kręgosłupa. Treningi pomagają też niwelować ograniczenia ruchu, które często są wywołane przez deformacje stawów.

wsparcie UE "Utworzenie ośrodka kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej połączonej z rehabilitacją narządu ruchu."
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego działanie 3.7"