Coraz większe zainteresowanie rehabilitacją chorych na szpiczaka

rehabilitacja chorych na szpiczaka
O mitach dotyczących terapii onkologicznej i korzyściach rehabilitacji leczniczej w uzdrowisku mówił w Polskim Radiu Lublin prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher.

Cieszy nas coraz większe zainteresowanie, z jakim spotyka się prowadzona w Uzdrowisku Nałęczów rehabilitacja osób chorych na szpiczaka plazmocytowego (mnogiego). Przybywa coraz więcej chętnych na realizowane przez nas turnusy rehabilitacyjne. O korzyściach, płynących z rehabilitacji leczniczej w uzdrowisku można posłuchać w audycji Polskiego Radia Lublin.

Jest wiele mitów dotyczących terapii onkologicznej. Z tym należy skończyć – mówi w audycji prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher. – Nie ma żadnych dowodów naukowych na to, że w odpowiednim okresie choroby nowotworowej pacjenta nie można leczyć również w uzdrowisku. Jest to niemożliwe tylko w ostrej fazie. Leczenie uzdrowiskowe nie jest wyłącznie bodźcowe. Nastawieni jesteśmy na rehabilitację leczniczą, która jest prowadzona w uzdrowisku. Wsparcia wymaga także psychika chorego. To ważna sfera, z którą związana jest eliminacja stresu. Jeżeli pacjent jest zrelaksowany i spokojny, to jest to pierwszy krok do leczenia, a uzdrowisko jest do tego najlepszym miejscem – przekonuje. – Poza badaniami prowadzimy też specjalistyczne szkolenia podyplomowe. Uczą się tutaj także studenci w ramach praktyk zawodowych i zajęć dydaktycznych – dodaje. – Rusza Krajowa Sieć Onkologiczna. Będzie potrzeba wykształconego personelu, który stworzy pełny zespół terapeutyczny w onkologii.

wsparcie UE "Utworzenie ośrodka kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej połączonej z rehabilitacją narządu ruchu."
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego działanie 3.7"