Diagnostyka dzieci

Diagnostyka wady postawy i rehabilitacja dla dzieci

Drogi Rodzicu!
Jeśli zastanawiasz się, czy ten problem dotyczy również Twojego dziecka, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  • Czy twoje dziecko godzinami siedzi przy biurku, przed telewizorem czy komputerem?
  • Czy plecak Twojego dziecka nie wydaje Ci się zbyt ciężki?
  • Czy dbasz o to, by Twoje dziecko miało wystarczająco dużo ruchu fizycznego?
  • A może uprawia jakiś sport?

Złe nawyki, takie jak nieprawidłowe siadanie czy leżenie, noszenie zbyt ciężkiego plecaka oraz nieprawidłowo wykonywany trening – przyczyniają się do powstawania u dzieci wady postawy. Rehabilitacja i odpowiednie ćwiczenia mogą pomóc skutecznie wyeliminować problem.

Nie czekaj! Zbadaj swoje dziecko!

wady1
wady2

O wadach postawy u dzieci coraz częściej się mówi, że to problem społeczny. Wykryte zbyt późno, prowadzą do wielu komplikacji w starszym wieku. Dotyczą one nie tylko kwestii wizualnych. Pojawiają się również kłopoty z chodzeniem oraz oddychaniem.

Myślą o zdrowiu dzieci kieruje się Uzdrowisko Nałęczów, które zrealizowało pilotażowy program bezpłatnych badań w kierunku wykrywania wad postawy. Wszystkie badania wykonywane były w Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” w Nałęczowie. Dzieci, które zostały objęte programem – to uczniowie Szkoły Podstawowej z roczników 2004-2009. W sumie przebadano ponad 200 dzieci.

Wyniki badań wstępnych, niestety potwierdziły powszechną opinię na temat wad postawy u dzieci w wieku szkolnym. Możemy jednak temu przeciwdziałać. Wystarczy, że skontrolujemy postawę naszych dzieci, a w przypadku wykrytych nieprawidłowości, zadbamy o ich odpowiednią korekcję.

Koordynującym badania, diagnostykę i postępowanie fizjoterapeutyczne jest dr n. med. Piotr Kwiatkowski, specjalista fizjoterapii, uznany autorytet w leczeniu wad postawy. Doświadczenie zdobywał pracując w Klinice Rehabilitacji Państwowego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie zajmował się dziećmi ze skoliozą i chorobą Scheuermanna. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Jest autorem i współautorem publikacji na temat schorzeń i wad postaw u dzieci. Jest założycielem i I prezesem Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, a w latach 2007 – 2012 był Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie Fizjoterapii.

wsparcie UE "Utworzenie ośrodka kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej połączonej z rehabilitacją narządu ruchu."
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego działanie 3.7"