Instytut Rehabilitacji Uzdrowiskowej

Jak ważne jest leczenie uzdrowiskowe w onkologii, kardiologii i po zabiegach endoprotezoplastyk stawów biodrowych i kolanowych – badania prowadzi Instytut Rehabilitacji Uzdrowiskowej.

Od lat borykamy się ze spadkiem uznania dla leczenia uzdrowiskowego. Coraz częściej pobyt w uzdrowisku kojarzy nam się z fitnessem bądź zabawą. Ale musimy pamiętać, że to tylko dodatki do ważnej funkcji, jaką spełnia w leczeniu pacjenta nowoczesna rehabilitacja w Uzdrowisku. O tym, że leczenie uzdrowiskowe wymaga zmian – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher, dyrektor Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej.

Cały czas trwają dyskusje, pojawiają się nawet informacje, że pacjenci onkologiczni nie powinni korzystać z rehabilitacji Uzdrowiskowej, co – jak mówi profesor Piotr Majcher, jest tylko mitem:

Nie ma żadnych dowodów naukowych, że w odpowiednim momencie choroby nowotworowej, pacjent chory na nowotwór, nie może leczyć się w Uzdrowisku – tłumaczy. – Oczywiście ostra faza choroby wyklucza pacjenta z możliwości podjęcia takiego leczenia. Ale to lekarz onkolog decyduje o tym, co dla zdrowia jego pacjenta jest dobre. Bo leczenie uzdrowiskowe to nie jest tylko leczenie bodźcowe. Do zabiegów przynoszących poprawę zdrowia dokładamy dodatkowe elementy, które odgrywają niezwykle ważną rolę pod względem psychiki. Istotnym elementem eliminującym stres związany z chorobą nowotworową jest sam odpoczynek w Uzdrowisku pozwalający na odcięcie się od problemów życia codziennego.

Indywidualnie dopasowany program rehabilitacyjny

Musimy jednak pamiętać, że problemy tych pacjentów są bardzo zróżnicowane, dlatego każdy z nich powinien mieć indywidualnie dopasowany program rehabilitacji.

Musi on zawierać w sobie wszystkie skoordynowane elementy, które są wzajemnie ze sobą powiązane tak, by ten program był bezpieczny i rzeczywiście przynosił skutek terapeutyczny – podkreśla profesor Piotr Majcher. – My w tej chwili podjęliśmy się rehabilitacji pacjentów dość trudnych pod względem leczenia, czyli pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym, złośliwym nowotworem zlokalizowanym w szpiku kości. Rehabilitacja tych pacjentów w Uzdrowisku Nałęczów jest możliwa, bowiem posiadamy nowoczesne Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” wyposażone w nowoczesne urządzenia, pozwalające monitorować stan pacjenta podczas procesu rehabilitacji. Dzięki monitoringowi procesu rehabilitacji zwiększa się bezpieczeństwo oraz przyspiesza się czas powrotu funkcji. Odbyły się już trzy turnusy, a każdy następny cieszy się większym zainteresowaniem.

prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher.

prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher,
dyrektor Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej

Każdy pobyt w Nałęczowie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i – oczywiście – na dobre samopoczucie – mówi Helena Kulisa, pacjentka turnusu rehabilitacyjnego, która w Nałęczowie była już trzy razy. – Dla mnie każdy przebyty turnus to trzy następne miesiące życia bez bólu kręgosłupa. Sama możliwość rehabilitacji w Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” sprawiła, że nie musiałam zażywać tylu środków przeciwbólowych. Bo jak tu przyjechałam, przyjmowałam kilkanaście tabletek dziennie, w trakcie rehabilitacji dawka zmniejszyła się do dwóch. Zdecydowanie chcielibyśmy przyjeżdżać częściej, przynajmniej cztery razy w roku.

Oprócz programu rehabilitacyjnego dla pacjentów onkologicznych, tworzymy programy leczenia uzdrowiskowego dla pacjentów po zabiegach endoprotezoplastyk stawów biodrowych i kolanowych, pacjentów z różnymi problemami kardiologicznymi czy po operacjach kardiologicznych. – Wszystkie nasze działania chcemy oprzeć na dowodach naukowych, by pokazać, że uzdrowiska są doskonałym miejscem do prowadzenia tego typu terapii – wyjaśnia profesor Majcher. – Stąd też narodził się pomysł powołania do życia Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej. A „Werandki” posłużą również jako baza do prowadzenia badań naukowych, wykonywanych na zlecenie Instytutu.

Działalności Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej

Tak, jak każdy Instytut badawczy, oprócz prowadzenia i koordynowania badań naukowych prowadzimy również specjalistyczne szkolenia podyplomowe oraz przed-dyplomowe dla studentów – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher. – Mamy studentów, którzy w ramach praktyk zawodowych czy zajęć dydaktycznych, korzystają z bazy uzdrowiska. Ale nastawiamy się przede wszystkim na szkolenia podyplomowe, które są tutaj niezmiernie ważne. Obecnie szkolimy lekarzy na kursach obowiązkowych wymaganych w programie specjalizacji trybem modułowym w dziedzinie rehabilitacji medycznej. Właśnie na ukończeniu jest Krajowa Sieć Onkologiczna, gdzie w ramach modułu rehabilitacji onkologicznej będzie potrzebny wykształcony w tej dziedzinie personel medyczny. To nie jest tylko lekarz oraz fizjoterapeuta. To muszą być również odpowiednio przygotowane do pracy z pacjentem onkologicznym pielęgniarki, terapeuci zajęciowi czy psycholodzy. Ważnym elementem działalności Instytutu będzie również wypracowywanie bezpiecznych standardów indywidualnego, skoordynowanego i kompleksowego leczenia i rehabilitacji pacjentów z różnymi problemami.

wsparcie UE "Utworzenie ośrodka kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej połączonej z rehabilitacją narządu ruchu."
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego działanie 3.7"