Strefa ortopedii

Strefa Ortopedii

 

Strefa dedykowana jest osobom w każdym wieku, które mają problemy z narządem ruchu. Poprzez odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń na innowacyjnych urządzeniach, możliwa jest rehabilitacja w przypadkach urazów: kręgosłupa (m.in. zmian zwyrodnieniowych, bólów, dyskopatii szyjnej i lędźwiowej, rehabilitacji pooperacyjnej), barku (m.in. zespołu zamrożonego barku-PHS, chorób zwyrodnieniowych), łokcia (m.in. urazów stawu łokciowego „łokcia tenisisty” i „golfisty”, ucisków na nerw łokciowy w tzw. „kanale łokciowym”), ręki (m.in. bólu nadgarstka i ręki – zespół cieśni nadgarstka, przykurczu Dupuytrena), biodra (m.in. zmian zwyrodnieniowych, zmian po kontuzjach – entezopatie, przerwania, rehabilitacji pooperacyjnej), kolana (m.in. chorób i urazów na tle zmian zwyrodnieniowych, po urazach i kontuzjach – naderwania, naciągnięcia mięśni), stawu skokowego (m.in. chorób i urazów stawu skokowego, rehabilitacji pooperacyjnej).

Platforma diagnostyczno-rehabilitacyjna ALFA


Platforma stabilometryczna ALFA umożliwiająca zarówno ocenę, jak i trening równowagi pacjentów neurologicznych i ortopedycznych. Urządzenie to pomaga zwiększyć sprawność pacjentów po urazach głowy, i posiadających dysfunkcje mięśniowe. Ponadto przyspiesza rekonwalescencję po złamaniach i skręceniach stawu skokowego, kolanowego oraz zwichnięciu stawu biodrowego. Alfa umożliwia również terapię pacjentów po amputacjach kończyn dolnych. Trening na platformie ma na celu stymulację elementów układu ruchu i układu nerwowego, odpowiedzialnego m.in.i za kontrolę równowagi.

Platforma diagnostyczno-rehabilitacyjna GAMMA


Dwupłytowa platforma dynamograficzna GAMMA umożliwiająca zarówno testowanie jak i trening pacjentów neurologicznych i ortopedycznych. Gamma zapewnia profesjonalny trening sportowców oraz pacjentów z zaburzeniami równowagi i koordynacji ciała. Jej dodatkowym atutem jest możliwość dowolnego ustawienia płyt względem siebie – umożliwia to trenowanie sportowców w określonej, ściśle związanej z ich dyscypliną sportową pozycji. Dzięki bazie pacjentów możemy prowadzić rzetelny rejestr postępów w rehabilitacji.

Platforma diagnostyczno-rehabilitacyjna SIGMA


Platforma balansowa SIGMA to nowoczesne urządzenie do treningu równowagi i propriocepcji. Trening na platformie ma na celu stymulację elementów układu ruchu i układu nerwowego odpowiedzialnych m.in. za kontrolę równowagi.

Telko


Wykorzystuje opór elastyczny w kompleksowej rehabilitacji kończyny dolnej w obrębie stawu kolanowego w zamkniętym łańcuchu kinematycznym. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby działało z wykorzystaniem elastycznych elementów oporowych, których najistotniejszą zaletą jest generowanie niewielkiego oporu w początkowej fazie ruchu, który narasta równomiernie w dalszych fazach ćwiczenia. Telko jest szczególnie użyteczny w rehabilitacji pourazowej, pooperacyjnej, ortopedycznej i neurologicznej. Urządzenie znajduje zastosowanie w rehabilitacji sportowej, reumatologii oraz geriatrii.

Jupiter


Wykorzystuje opór elastyczny w kompleksowej rehabilitacji kończyny dolnej w obrębie stawu kolanowego w otwartym łańcuchu kinematycznym. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby działało z wykorzystaniem elastycznych elementów oporowych, których najistotniejszą zaletą jest generowanie niewielkiego oporu w początkowej fazie ruchu, który narasta równomiernie w dalszych fazach ćwiczenia. Telko jest szczególnie użyteczny w rehabilitacji pourazowej, pooperacyjnej, ortopedycznej i neurologicznej. Urządzenie znajduje zastosowanie w rehabilitacji sportowej, reumatologii oraz geriatrii.

Vectis


Wykorzystuje opór elastyczny w kompleksowej rehabilitacji kończyny górnej w obrębie stawu ramiennego. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby działało z wykorzystaniem elastycznych elementów oporowych, których najistotniejszą zaletą jest generowanie niewielkiego oporu w początkowej fazie ruchu, który narasta równomiernie w dalszych fazach ćwiczenia. Vectis jest szczególnie użyteczny w rehabilitacji pourazowej, pooperacyjnej, ortopedycznej i neurologicznej. Urządzenie znajduje zastosowanie również w rehabilitacji sportowej, reumatologii oraz geriatrii.

Vectis mini


Wykorzystuje opór elastyczny w kompleksowej rehabilitacji kończyny górnej w obrębie stawu ramiennego. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby działało z wykorzystaniem elastycznych elementów oporowych, których najistotniejszą zaletą jest generowanie niewielkiego oporu w początkowej fazie ruchu, który narasta równomiernie w dalszych fazach ćwiczenia. Vectis mini jest szczególnie użyteczny w rehabilitacji pourazowej, pooperacyjnej, ortopedycznej i neurologicznej. Urządzenie znajduje zastosowanie również w rehabilitacji sportowej, reumatologii oraz geriatrii.

Cubito


Wykorzystuje opór elastyczny w kompleksowej rehabilitacji kończyny górnej w obrębie przedramienia i nadgarstka. rządzenie zostało zaprojektowane tak, aby działało z wykorzystaniem elastycznych elementów oporowych, których najistotniejszą zaletą jest generowanie niewielkiego oporu w początkowej fazie ruchu, narastającego równomiernie w dalszych fazach ćwiczenia. Cubito jest szczególnie użyteczny w rehabilitacji pourazowej, pooperacyjnej, ortopedycznej i neurologicznej. Urządzenie znajduje zastosowanie również w rehabilitacji sportowej, reumatologii oraz geriatrii.

Keiser Functional Trainer


Trening całego ciała. Trening z dowolną prędkością, przy dowolnym obciążeniu i bez siły inercji daje możliwość rzetelnego kontrolowania osiąganych wyników. Możliwość ustawienia maksymalnego oporu w celu kształtowania maksymalnej mocy opartego na próbie mocy. Pozwala prowadzić wszechstronny trening ukierunkowany m.in. na moc i stabilność, zwiększenie siły, szybkości, wytrzymałości. Wyświetla opór, ilość powtórzeń oraz bardzo ważny parametr – moc (maksymalną wygenerowaną oraz dla każdego powtórzenia). Dzięki wykorzystaniu mocy Keiser’a – technologii oporu pneumatycznego, można bezpiecznie zwiększyć moc wraz ze wzrostem prędkości. Pozwala to, na intensywne treningi funkcjonalne z zerowym wahaniem obciążenia mięśni, tkanki łącznej i stawów.

Keiser Squat AIR300


Umożliwia optymalny trening z obciążeniem w połączeniu z maksymalną prędkością co gwarantuje skuteczne kształtowanie mocy podczas ruchu wyskoku. Konstrukcja zapewnia optymalne ułożenie dla ruchu wyskoku z ergonomicznymi podpórkami pod ramiona i solidną podstawą dla różnorodnego ustawienia kończyn dolnych (obunóż, jedno nóż). Przyciski regulacji obciążenia w zasięgu ramion ćwiczącego zapewniają wygodę podczas treningu. Keiser Squat AIR300 jest idealnym rozwiązaniem dla sportowców różnych dyscyplin gdzie wyskok jest istotnym elementem gry.

Keiser Standing Hip


Umożliwia optymalny trening z obciążeniem w połączeniu z maksymalną prędkością co gwarantuje skuteczne kształtowanie mocy ruchu zgięcia i wyprostu stawu biodrowego. Konstrukcja zapewnia optymalne ułożenie dla ruchu z ergonomicznymi podpórkami pod ramiona i solidną podstawą dla ustawienia kończyn dolnych. Przyciski regulacji obciążenia w zasięgu ramion ćwiczącego zapewniają wygodę podczas treningu. Keiser Hip jest idealnym rozwiązaniem dla osób potzrebujących wzmocnić mięśnie stawu biodrowego.

Keiser Abdominal Power


Umożliwia optymalny trening z obciążeniem w połączeniu z maksymalną prędkością co gwarantuje skuteczne kształtowanie mocy mięśni brzucha. Wyróżnia ją zdolność do tworzenia intensywnego treningu brzucha bez angażowania zginaczy stawu biodrowego wykorzystywanych przez inne urządzenia na rynku. W pełni regulowane siedzisko i wygodne poduszki na klatkę piersiową pomagają ustalić właściwą pozycję do ćwiczenia, zapewniając aktywację mięśni docelowych.

Bieżnia Woodway®


Profesjonalna bieżnia, które znajdują zastosowanie w treningu zawodowych sportowców oraz w rzetelnej ocenie motorycznej i rehabilitacji pacjentów po urazach. 90% klubów zawodowych w Stanach Zjednoczonych korzysta z bieżni w technologii Woodway. Unikalny pas biegowy wykonany z nawierzchni Slat-Flex®. Jest to system poprzecznie ułożonych listew napędzanych pasem zębatym i łożyskami, zapewniającymi precyzyjny ich ruch oraz absorbcję obciążeń. Zastosowanie systemu Slat-Flex® zmniejsza działanie szkodliwych sił kompresyjnych na stawy podczas biegania nawet o 90%.

Kinect


KINECT to doskonały przykład wykorzystania w rehabilitacji współczesnej technologii, która umożliwia fizjoterapeutom pracę z dowolną grupą pacjentów. KINECT pozwala pracować z pacjentami w określonych zakresach ruchu, angażując wybrane segmenty ciała, w wielu pozycjach wyjściowych oraz z wykorzystaniem dodatkowych urządzeń. Ze względu na te właściwości, KINECT sprawdza się w rehabilitacji pourazowej, pooperacyjnej, ortopedycznej i neurologicznej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. KINECT stosowany jest również w rehabilitacji reumatologicznej i geriatrycznej.

Itensic


Linia urządzeń itensic skupia się na treningu mięśni głębokich kręgosłupa w sposób izolowany i zapewniający maksimum bezpieczeństwa pacjentowi. Urządzenie itensic f-effect stymuluje mięśnie skośne zewnętrzne i wewnętrzne, uniemożliwiając jednocześnie kompensację mięśni zginaczy uda. Urządzenie itensic b-effect stymuluje mięsień wielodzielny, uniemożliwiając jednocześnie kompensację mięśni zginaczy uda. Urządzenie itensic s-effect stymuluje mięsień poprzeczny brzucha, uniemożliwiając jednocześnie kompensację mięśni przywodzicieli uda.

Klasyczne maszyny treningowe używają ruchów rotacyjnych i adresują trening do dużych grup mięśni, które “tworzą i napędzają ruch”. Maszyny linii itensic skupiają się na krótkich włóknach mięśniowych ulokowanych głęboko w ciele człowieka, blisko punktów obrotu stawów i dzięki temu nie potrzebują dużych i zasobożernych ruchów treningowych.

Zasady działania itensic bazują na prostym pomyśle. Maszyny te stabilizują kręgosłup poczynając od odcinka piersiowego kręgosłupa. Jest on punktem nieruchomym, a miednica – ruchomym. Jest to podejście dokładnie odwrotne od tego, które jest znane z tradycyjnych maszyn treningowych. Maszyny itensic pozwalają na ćwiczenie mięśni przy kręgosłupie w sposób bezpośredni, bez ryzyka kontuzji. Na urządzeniach tych mięśnie tułowia są stymulowane poprzez krótkie ruchy wypychania, inne mięśnie są praktycznie “wyłączone”, dzięki specjalnej metodzie poruszania ciała.

Energia każdego ruchu dociera dokładnie w rejony ciała, gdzie może przynieść najlepsze rezultaty. Trening mięśni głębokich odbywa się na trzech różnych urządzeniach itensic. Indywidualne efekty każdej z nich, łączą się w spójny plan treningowy. Kąt pod którym wykonywane są ćwiczenia decyduje o intensywności ruchu. Konstrukcja powoduje, że trening rozpocząć można momentalnie, z chwilą wejścia na urządzenie. Bardzo istotną kwestię bezpieczeństwa stanowi mechanizm blokady, który zwolnić możemy tylko gdy ciało ćwiczącego bierze już na siebie obciążenie. W ten sposób zapobiega się nadwyrężeniom kręgosłupa.

Levitas PRO 1


Nowoczesne urządzenie do terapii w podwieszeniu, które wykorzystuje bardzo wytrzymałą i stabilną ramę metalową. Dzięki wykorzystaniu specjalnego, przesuwnego systemu prowadnic z wysokiej jakości rolkami i ślizgami oraz wychylanego ramienia, oferuje on większy zakres ćwiczeń, niż tradycyjne kabiny typu UGUL. Dużą zaletą urządzeń z serii Levitas jest bardzo łatwy dostęp do pacjenta. Wszystkie wersje zajmują bardzo mało miejsca na podłodze, a wersję wolnostojącą można przenosić w dowolne miejsce pomieszczenia.

Platinium


Nowoczesny stół do trakcji odcinka szyjnego lub lędźwiowego kręgosłupa, z możliwością trójpłaszczyznowej korekcji ułożenia leżyska. Urządzenie pozwala na wykonanie trakcji statycznej, harmonicznej oraz przerywanej.

BTE Eccentron


Praca ekscentryczna jest integralną częścią ruchu człowieka, zwłaszcza podczas czynności funkcjonalnych takich jak schodzenie po schodach, odkładanie obciążenia czy zejście z wzniesienia. Wywołuje specyficzne reakcje i przynosi określone korzyści w porównaniu z pracą koncentryczną dla ćwiczącego.

Główne korzyści ćwiczeń na tym urządzeniu to m.in.:

– zdolność do większego obciążenia układu ruchu o 30-40% w porównaniu do pracy koncentrycznej,

– mniejsze obciążenie metaboliczne (O2 nawet do 80%) podczas pracy ekscentrycznej w porównaniu do pracy koncentrycznej

– niższe subiektywne odczucie wykonanej pracy.

Biodex System 4


Zestaw do oceny i treningu nerwowo-mięśniowego w warunkach pracy: izometrycznej, izotonicznej (koncentrycznej i ekscentrycznej), izokinetycznej (ekscentrycznej i koncentrycznej), reaktywnej ekscentrycznej i ruchu biernego z możliwością pełnej archiwizacji i eksportu danych do analizy statystycznej. Urządzenie wyposażone jest w regulowany elektrycznie, wygodny, obrotowy, przesuwany na podstawie fotel oraz dynamometr elektryczny, regulowany w trzech płaszczyznach do testów/ćwiczeń na zróżnicowanej grupie pacjentów. Do analizy wykonanych badań lub ćwiczeń, służy mobilna stacja robocza z panelem kontrolnym.

wsparcie UE "Utworzenie ośrodka kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej połączonej z rehabilitacją narządu ruchu."
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego działanie 3.7"