TVP3 w Werandkach. Rozmowa z naszymi ekspertami o rehabilitacji po COVID-19

rehabilitacja po covid
Jak wrócić do zdrowia po COVIDzie? Zapraszamy do wysłuchania bardzo ciekawej rozmowy, w której udział wzięli dr Barbara Olszewska, kardiolog Uzdrowiska Nałęczów oraz Marcin Trębowicz, kierownik fizjoterapii Uzdrowiska Nałęczów. Gościem programu był również Karol Tarkowski, dyrektor lubelskiego oddziału NFZ, a także pan Franciszek – nasz kuracjusz, który przeszedł rehabilitację po COVID-19 w związku z poważnymi powikłaniami pochorobowymi.
obejrzyj materiał: “ŻYCIE PO COVIDZIE” – magazyn reporterów “Zdarzenia”

21 kwietnia w naszym Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii “Werandki” gościliśmy ekipę magazynu reporterów TVP3 Lublin “Zdarzenia”. Tematem spotkania ze specjalistami Uzdrowiska Nałęczów były powikłania po COVID-19 i rehabilitacja postcovidowa, której celem jest przywrócenie zdrowia pacjentów po przebyciu zakażenia SARS-CoV-2.

Dyrektor lubelskiego NFZ zachęca widzów do korzystania z refundowanej rehabilitacji po COVID-19, której program ruszył w Uzdrowisku Nałęczów i innych ośrodkach uzdrowiskowych. – Daliśmy możliwość pełnej elastyczności osobom, które takich pacjentów będą prowadziły – mówi dyrektor Tarkowski.

Potwierdza to w rozmowie kierownik działu fizjoterapii naszego Uzdrowiska, przedstawiając program rehabilitacji postcovidowej na NFZ i dodaje: – Wzorem naszych pobytów komercyjnych, również będziemy wykonywać poradę fizjoterapeutyczną(…) tak, by bardzo precyzyjnie określić stan funkcjonalny pacjenta.

To niezwykle ważne, by podejście do pacjenta było indywidualne. – Ja nie spotkałam dwóch takich samych chorych, którzy mieli takie same dolegliwości i później identyczne powikłania – mówi doktor Olszewska i zaznacza, jak dobrą decyzją jest otwarcie uzdrowisk dla pacjentów “pocovidowych”. – Pacjent nie wymaga tylko ćwiczeń, diety czy badania, ale również wymaga troski. Tu jest możliwość zatroszczenia się o pacjenta całodobowo, on czuje się tu bezpiecznie.

Nie bez znaczenia jest także otoczenie, które korzystnie wpływa na stan zdrowia i psychiczne samopoczucie pacjenta. – Staram się korzystać z dobroci natury, bo tu jest przepięknie – potwierdza pan Franciszek, któremu profesjonalne zabiegi w Uzdrowisku Nałęczów pozwalają uporać się z poważnymi problemami mięśni. – Jest zdecydowana poprawa. Ja po prostu chodzę, a nie chodziłem!

Eksperci wymieniają, jakie są najczęstsze powikłania po zakażeniu koronawirusem i kiedy należy się zgłosić się do lekarza. – Jeżeli u pacjenta nie występują żadne objawy bezpośrednio po chorobie, to nie znaczy że nie mogą wystąpić – przestrzega Marcin Trębowicz, kierownik działu fizjoterapii Zakładu Leczniczego Uzdrowiska Nałęczów i radzi: – Nie zapominajmy, żeby siebie obserwować!

rehabilitacja po covid
rehabilitacja po covid
rehabilitacja po covid
wsparcie UE "Utworzenie ośrodka kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej połączonej z rehabilitacją narządu ruchu."
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego działanie 3.7"