Zwyrodnienie stawów kolanowych

Aż 30 procent wszystkich urazów narządu ruchu – to urazy kolan. A w sporcie? W zależności od dyscypliny ten współczynnik wzrasta nawet do 70 procent! Co trzynasta osoba z tego powodu codziennie sięga po leki przeciwbólowe, zamiast się leczyć. Podpowiadamy więc – jak powinien wyglądać proces rehabilitacyjny – począwszy od postawienia diagnozy po zabieg operacyjny.

Jak twierdzą specjaliści, zwyrodnienia stawów to cena, jaką współczesne społeczeństwo płaci za postęp cywilizacyjny i znaczne wydłużenie życia. Na bóle stawów, cierpi bowiem 20 procent mieszkańców Europy, a co trzynasta osoba z tego powodu zażywa leki przeciwbólowe.

Staw kolanowy to jeden z najwrażliwszych i najczęściej ulegających uszkodzeniom stawów w ludzkim organizmie. Jako centralny element łańcucha kinetycznego kończyny dolnej, pełni zarówno funkcje mechaniczne, jak i nie mniej ważne receptorowe. Aparat więzadłowy umożliwia wykonywanie złożonych ruchów i przenoszenie znacznych obciążeń w stawie. Prawidłowo wykonywana czynność decyduje o statyce i dynamice kończyn dolnych.

Aż 80% pacjentów cierpiących na zwyrodnienie stawów kolanowych zgłasza ograniczenia w wykonywaniu aktywności związanych z życiem codziennym, pracą i rekreacją.

– Uraz kolana najczęściej uniemożliwia zarówno amatorskie, jak i zawodnicze uprawianie sportu. Ale przede wszystkim ogranicza lub uniemożliwia pełnienie ról społecznych – wyjaśnia Marcin Trębowicz, fizjoterapeuta, kierownik Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” w Nałęczowie. – 30 procent wszystkich urazów stawów to urazy kolan, a w sporcie w zależności od dyscypliny współczynnik ten wzrasta nawet do 70 procent. Wbrew powszechnej opinii, dolegliwości stawowe to
coraz częściej zmartwienie ludzi młodych i aktywnych zawodowo oraz pragnących uprawiać sport. Co gorsze, wiele zmian, które zachodzą w naszych stawach przebiega dyskretnie, bez wyraźnych dolegliwości. A nawet jeśli odczuwamy jakiś dyskomfort, często lekceważymy go i do lekarza trafiamy, gdy uszkodzenia stawu są mocno zaawansowane.

Specjaliści szacują, że około 40% zmian zwyrodnieniowych związanych ze starzeniem się organizmu, dotyczy stawów kolanowych. Reszta schorzeń to skutek nadmiernego obciążenia i urazów.

Najczęstsze obrażenia stawu kolanowego dotyczą: rozerwania łąkotki, uszkodzenia chrząstki, złamania kości i chrząstki lub uszkodzenia więzadeł. – Obrażenia struktur kolana wynikają z działania nadmiernych sił na zdrowe tkanki lub są spowodowane działaniem normalnych sił na tkanki zwyrodniałe – tłumaczy Marcin Trębowicz. – Jeżeli więc odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości bólowe stawów kolanowych, to czas by wykonać profesjonalną diagnostykę. Ważne jest jednak to, w jaki sposób będzie ona wykonywana. Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” oprócz zespołu doświadczonych terapeutów, na wyposażeniu ma nowoczesne urządzenia diagnostyczne, dzięki którym możemy przeprowadzić diagnozę funkcjonalną Twojego stawu.

Badanie siły mięśniowej na dynamometrze Biodex System 4 pozwoli określić deficyty siły mięśniowej, test mocy na Power Squad określi moc kończyn dolnych, badanie na Platformie Gamma określi dokładne dysproporcje obciążeń kończyn dolnych. Takie szczegółowe badanie pozwoli na zdiagnozowanie problemu oraz zaprogramowanie całego w pełni monitorowanego procesu rehabilitacji.

wsparcie UE "Utworzenie ośrodka kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej połączonej z rehabilitacją narządu ruchu."
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego działanie 3.7"